Tarvastu noortekeskuses rünnati ajusid

Tarvastu gümnaasiumi kogukonnapraktikant käis Tarvastu Noortekeskuses ja jagas oma muljeid korraldatud ajurünnakust, mille käigus said noored kleepimise teel täiendada praeguse noortekeskuse plaani omale meelepärase sisustusega. See innustas ka vallavanema, kel plaanid noortekeskust värskendada.


Triin Taal, Tarvastu Teataja, veebruar 2017 (nr 2)

Eelmise kuu lõpus leidis Tarvastu Avatud Noortekeskuses aset ajurünnak, kus noortel avanes võimalus arutada, mida uut ja põnevat noortekeskus endale soetada võiks, ning fantaseeriti noortekeskusest kümne aasta pärast.

24. jaanuaril kogunesid Tarvastu noored noortekeskusesse, et ühiselt arutada, millest noortekeskuses käies puudust tuntakse ning mida lahedat seal veel olla võiks. Mõttetalgu lõpuks olid paberid ideedest tulvil ning üheskoos hakati hääletama, milliseid asju neist ka soetama hakatakse. Seejuures leiti, et nii istumiskohtadest kui ka lauatennise ja piljardi mängimise vahenditest on vajaka ning neid tuleks juurde hankida. Samuti leidsid noored, et oleks tore, kui praeguse Xbox 360-ne kõrval oleks ka Playstation 4.

Lisaks praeguse olukorra muutmisele vaadati ka tulevikku. Noortele jagati kätte praeguse
noortekeskuse plaanid ning siis läks alles ajude ründamiseks! Kujutlusvõime lasti lendu ning fantaseeriti, milline võiks noortekeskus kümne aasta pärast välja näha ning mis kõik seal olla võiks. Peamiselt otsiti vanadest kataloogidest endale meelepäraseid tooteid ning kleebiti need plaanil täpselt sinna, kus need uues noortekeskuses olla võiksid. Leidus ka neid, kes lasid käiku oma konstrueerimisoskused ning kavandasid plaanidele juurdeehitusi.

Ajurünnak leidis aset minu kogukonnapraktika raames. Minu peamiseks eesmärgiks oli kirjutada projekt. Selleks pakkus mulle suurepärase võimaluse meie noorsoo- ja kultuuritöötaja Liis. Nimelt oligi tal plaanis kirjutada ANK projekt, mille käigus oli noortekeskustel võimalus taotleda korduvkasutatavaid esemeid, mis vähendaksid diskrimineerimist, looksid paremaid võimalusi sotsialiseerumiseks ning kasvataksid noortes huvi omaalgatuste vastu. Selleks oli­gi tarvis korraldada ajurünnak, et õpilastelt küsida, mida nemad tahavad ning miks just neid asju. Pärast ajurünnakut oli projekti kokkukirjutamine imelihtne. Nüüd jääb vaid loota, et projekti rahastatakse ning noortekeskus saab endale peagi PS4, palju mugavaid istumiskohti ning muud huvitavat.

Ajurünnak osutus väga populaarseks ning on tore näha, et teismelistele on tõesti oluline, kuidas nemad saavad noortekeskust arendada ja olla seelä­bi kogukonna aktiivsed liikmed. Hoogsast arutelust võttis osa pea 20 noort! Lisaks kohalolijatele andsid õpilased, kes ei saanud kohale tulla, juba varem oma mõtetest teada interneti teel. Korraldajad võtsid ka need ideed ühisel arutelul üles. Kui vallavanem kuulis meie ideest teha ajurünnak, siis avaldas ta soovi, et me mõtleksime ka sellele, milline näeb noortekeskus välja kümne aasta pärast. Seda ikka seetõttu, et noortekeskuse ümberehitamise ning uuendamise plaanid on juba temalgi mõtteis olnud. Uus noortekeskus peaks tulema täpselt noorte enda ideedest lähtuvalt ning selle tarvis tuleb tulevikus vajadusel ka teine või kolmas ajurünnak, et keskenduda ainult tulevikule ning panna paika täpsemad plaanid.

Lugu ilmus Tarvastu valla lehe Tarvastu Teataja 2017. aasta veebruarinumbris. Autor Trin Taal, Tarvastu Gümnaasiumi õpilane.