Kodaniku-mis-asi? ehk «Keegi peaks midagi tegema!»
Ehkki «kodanikuharidus» kõlab kas lihtsalt pika postkantseliitliku sõnana või millegi sellisena, mis on koolide ja teismeliste teema, on see kõigi asi ja üldse mitte ainult noortele mõeldes, kirjutab vabaühenduste liidu EMSL töötaja Mari Öö Sarv.
Aga alustame näiteks neist 16-aastastest. Teismelisi on igasuguseid. Osa tõesti huvitubki poliitikast, lööb kaasa varivalimistel ning kuulab huviga valimisdebatte (üks kuuenda klassi poiss saatis oma tähelepaneku kampaaniareeglite rikkumisest isegi valimiste valvuritele!); teine osa keskendub muudele asjadele.
Kriitikud küsivad, miks peaks andma valimisõiguse inimestele, kes poliitikast mitte midagi aru ei saa ja sellest ei huvitugi; liiati on nad kergesti mõjutatavad kõigest, alates sõpradest ja lõpetades populistlike lubadustega. Aga ka 25-aastaseid on igasuguseid ning 52-aastaseid on igasuguseid: osa osaleb aruteludes ise, osa huvitub neist, osa käib valimas ilma pikema analüüsita, osa on populismiga kergesti mõjutatavad ja osal on täitsa ükskõik. Küsimus polegi vanuses, vaid sellessamas kodanikuharituses.
Noorte – ja kõigi teiste – kokkupuutumine osalemise ja kaasarääkimisega omaenda elu puudutavates asjades on nende esimene samm haritud kodaniku teel. Teisipidi siis esimene samm kodanikuhariduse teel. Kes kord kodulähedase ristmiku, kooliaia või koju toova ühistranspordi asjus arvamust avaldanud ja selle otsustajatele välja hääldanud, ongi saanud kogemuse, et ei elu ega olu juhtu ise, see juhtub, kui aktiivsed inimesed ise pihta hakkavad. Isegi kui see esimesel korral peaga vastu seina jooksmisena tundub.
Nii et ärme keskendu ka õppekavadele, need ei sega ju kaasarääkimise õpetamist päris elus. Räägime eeskujudest nii kodus kui koolis ja päris elust.
Kui kodanikul juba osalemise maitse suus, siis on kahtlemata suurimaks kodanikuhariduse andjaks vabakond oma kümnete võimalustega kaasa mõelda, aidata, öelda, parandada, osaleda, õppida, harjumuseks kujundada.
Kui noortest rääkida, siis saab osaleda skautluses ja noorteühingutes, aga võimalusi on ka vabatahtlikus töös, talgutel või oma hobiga seotud vabaühenduses. See kõik annab kogemuse, et kes siis veel kui mitte meie ning et igaühe teod ja otsused loevad.
Arvamusartikkel ilmus Postimehes 12.märtsil 2015.