Läänemaa noored lõid kaasa üleriigilises projektis
Lääne Elu, jaanuar 2015.
26 Läänemaa ühisgümnaasiumi abiturienti osales kogukonnapraktika raames vabaühenduste töös, näiteks oldi abiks kodutute varjupaigas ja aidati korraldada tantsurühma Läki Tantsule! kontserti.
Läänemaa ühisgümnaasiumi (LÜG) õpilane Ana Laura Kaasik oli praktikal sotsiaalhoole ühingu juures, käies nii Haapsalu kui ka Tallinna kodutute varjupaikades. Kaasik ütles, et ta ei tahtnud teha igavat paberitööd, vaid suhelda inimestega. „Pidin aitama varjupaiga elanikke nende probleemides: aitama neil näiteks telefoni kasutada ja üldse maailma asjadest paremini aru saada. Väga paljud kliendid olid seal sellised, kes olid vanglast pääsenud ja ei teadnud, mis praegu elus toimub,” ütles Kaasik.
Otsest hirmu varjupaigas töötamisel Kaasik ei tundnud. „Peale vaatad küll, et tavalised inimesed, aga kui sa nendega räägid ja kuuled, mida nad teinud on… Ma ei kartnud, aga ebamugavustunne oli,” nentis Kaasik. Ta leidis, et saadud kogemuse abil õppis ta paremini abivajajat märkama. „Ma ei osanud üldse ette kujutada, mis tähendab sellises kohas elada,” märkis Kaasik. Ta soovitas panustada noortel õppimisse ja töötamisse ning anda endast kõik, et mitte sattuda elu hammasrataste vahele ning lõpetada sellises kohas.
LÜGi õpilase Rivo Reinsalu praktika möödus märksa rõõmsamas keskkonnas. Tema aitas korraldada tantsurühma Läki Tantsule! sünnipäevakontserti 7. novembril. Reinsalu on olnud juba neli aastat sama tantsurühma liige. „Ulrika Grauberg on hästi sümpaatne juhendaja. Kuna ma esinesin ise samal kontserdil, tuli see ka mulle kasuks,” ütles Reinsalu. Reinsalu tegeles peamiselt ürituse reklaamimisega, valmistas kutseid ja pileteid ning pani üles kontserdiplakateid. Käis ukselt uksele pileteid pakkumas. Reinsalu kinnitas, et kogemus avardas silmaringi. „Kui olen pealtvaataja, näen ainult kontserti, aga korraldajana tead, mis sellele ka eelneb. See on nii suur ja mahukas töö, et pakkuda tund-poolteist silmailu.”
Tantsurühma Läki Tantsule! juhendaja Ulrika Grauberg kiitis Reinsalut. „Ta on inimene, keda võib sajaprotsendiliselt usaldada. Kui on vaja midagi teha, siis ta teeb alati. Ta saab aru, mida tuleb teha, teeb seda kiiresti ja annab tagasisidet. Ta on vahva tegelane,” iseloomustas Grauberg.
Projektil olid omad riskid
Läänemaa ühisgümnaasiumi ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Kalle Lõuna sõnul meeldis talle ses projektis, et õpilased said omandada teadmisi kodanikuühiskonnast teistmoodi kui iga päev koolis. „Tavaliselt toimub see klassiruumis. Võtan projektori ja näitan videot koristustalgutelt „Teeme ära!”. Väga ilus, aga see jääb teoreetiliseks teadmiseks,” lausus Lõuna. Õpilased pidid täitma ka põhjaliku praktikapäeviku, mis aitas neil kogetut paremini analüüsida. „Eks olnud ka riskid,” ütles Lõuna. Näiteks oli hirm, et kodanikuühendused ei pruugi kaasa tulla. Lõpuks läks aga nii, et Läänemaalt osales projektis 19 vabaühendust. „See on fantastiline, et meil on Läänemaal inimesi, kes on valmis vabatahtlikult tegelema õpilastega. See oli ikkagi lisakoormus,” ütles Lõuna.
Lõuna oli kindel, et kogukonnapraktika korraldatakse LÜGis ka järgmisel aastal. Seda tehakse isegi siis, kui üleriigilist projekti ei peaks tulema. „Meil on nüüd piisavalt palju kogemusi, et seda ka täiesti iseseisvalt ellu viia,” lausus Lõuna.
Üks kuuest
LÜG on üks kuuest koolist (toim. 2014/15 õa) kes osales üle-eestilises kogukonnapraktika kampaanias.
„Praktika eesmärk oli kaasata noored kogukonna ellu,” ütles vabaühenduste liidu projektijuht Aljona Galazan. Kogukonnapraktika oli ühiskonnaõpetuse tunni osa. „Ühiskonnaõpetuses räägitakse teoreetilist osa. Kui noored käivad vabaühendustes, siis saavad nad praktiliselt näha, kuidas see toimib,” lausus Galazan.
Kogukonnapraktika korraldati teist aastat järjest. Mullusest katseprojektist võttis osa kaks kooli Lääne-Virumaalt: Rakvere gümnaasium ja Rakvere reaalgümnaasium. Peale nende ja LÜGi lõid tänavu kaasa ka Rapla ühisgümnaasium ja Rapla Vesiroosi gümnaasium ning Saue gümnaasium. Galazani sõnul on kavas muuta projekt iga-aastaseks ning lisada sinna järgemööda uusi koole ka teistest maakondadest.
Kogukonnapraktika algas LÜGi õpilastel 15. oktoobril laadaga, kus Läänemaa vabaühendused end abiturientidele esitlesid, ning lõppes detsembri alguses. LÜGist osales projektis 26 sotsiaal- ja spordikallakuga 12. klassi noort.
—
Artikkel ilmus ajalehes Lääne Elu 3.jaanuaril 2015.